تاریخ انتشار:1399/03/02 12:22 تعداد بازدید:1597

در شغل مکانیکی چه مهارت هایی لازم است؟

در شغل مکانیکی چه مهارت هایی لازم است؟

 به دلیل گستردگی صنعت حمل و نقل و افزایش تعداد ماشین ها و وسایل نقلیه مردم اهمیت زیادی به پیدا کردن یک مکانیک خوب می دهند. 
در این مقاله می خوانیم:
1- یک مکانیک خودرو چه کارهایی انجام می دهد؟
2- یک مکانیک با چه چالش هایی روبروست؟
3 -مکانیک به چه دانش و تکنولوژی نیازمند است؟
4- یک مکانیک خودرو چه مهارت های پایه و چی توانایی هایی را باید داشته باشد؟
5- یک مکانیک چه ویژگی های شخصیتی نیاز دارد؟
6- درآمد مکانیک خودرو چقدر است؟
با دانستن اینکه چه شخصی با چه ویژگی هایی می تواند هر کاری  مثل کار مکانیکی را انجام دهد می توانیم در هر حرفه ای بهترین خدمات را دریافت کنیم. نگاه ساده انگارانه به هر شغلی می تواند از اهمیت آن کم کند و ما را از دریافت خدمات تخصصی و کارآمد از آن محروم نماید.  بنابراین دانستن مواردی مثل اینکه دقیقا در آن شغل چه کارهایی باید انجام شود، به چه دانش، توانایی و مهارت های پایه ای نیاز داریم به ما در شناخت آن کمک می کند.

یک مکانیک خودرو چه کارهایی انجام می دهد؟

از کارهای نسبتاً معمولی مانند تعویض روغن خودرو یا تعویض فیلتر هوای آن گرفته تا کارهای پیچیده تر مانند تست قطعات و سیستم ها برای اطمینان از عملکرد صحیح آن ، مکانیک ها نقش مهمی در اطمینان رانندگان در جاده ها دارند . روال کاری یک مکانیک طیف گسترده ای دارد و هر روز کار منحصر به فردی را انجام می دهد. هر روز کار به طور معمول نوعی چالش را برای آنها به ارمغان می آورد ، خواه پیدا کردن یک پمپ آب که در حال نشت است یا رفع مشکلات زنگ زدگی باشد.
اگر خود او کارفرماست اول باید یک مدیر باشد چون حتما کسانی در کنارش هستند که بخش هایی از کارش را انجام می دهند. پس او به عنوان مدیر باید به طور مستقیم بر هماهنگی فعالیتهایی که در مکانیکی انجام می شود نظارت داشته باشد و در آن واحد باید کارهای یک نصاب و تعمیرکار را انجام بدهد.
تشخیص ، تنظیم و تعمیر انواع موتور از موتور ماشین گرفته تا وسایل نقلیه موتوری مشابه یکی از مهم ترین کارهای یک مکانیک است. بخش بندی هایی که در این زمینه وجود دارد بسیار راه گشاست مثلا مکانیک موتور سیکلت هر چند می تواند یک خودرو را نیز تعمیر کند اما به صورت تخصصی تر روی موتورسیکلت ها کار می کند. مکانیک انواع خودرو ها نیز می توانند متفاوت باشند بخش بندی ها به تخصصی شدن خدمات، سرعت بخشی به آنها و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه کمک می کند.

یک مکانیک با چه چالش هایی روبرو است؟

 • چالش زمان: برای اینکه به موقع کارها انجام شود باید برنامه ها ، توالی ها و تکلیف فعالیت های کاری را بر اساس اولویت کاری ، کمیت تجهیزات و مهارت کارمندان تعیین کنید. آنچه که دارید و آنچه که می دانید اولویت بندی شما را به عنوان یک مکانیک شکل می دهد، تجهیزات بخش مهمی از شغل شماست.
 • چالش موجودی های مکانیکی: در یک مکانیکی نیاز است بسیاری قطعات تعویض و تعمیر شوند تهیه قطعات تعویضی از یک فروشگاه لوازم یدکی امکان پذیر است قطعات تعویضی باید موجود باشند تا کارها به موقع و سرعت انجام شود قطعاتی مثل بلبرینگ، رولبرینگ، زنجیر کابل، تسمه و ... خرید اینترنتی لوازمی که نیاز است مثل خرید اینترنتی بلبرینگ راه کار مناسبی برای انجام به موقع کارهاست. 
 • چالش ایجاد شرایط ایمن در مکانیکی: بازرسی و نظارت بر زمینه های کاری ، بررسی ابزارها و تجهیزات و ارائه آموزش ایمنی کارکنان برای جلوگیری ، کشف و اصلاح شرایط ناامن یا نقض رویه ها و قوانین ایمنی،  ایمنی نکته مهمی است که توجه به آن اهمیت فراوانی دارد. وقتی از حوادث یا جراحات به وجود آمده در مکانیکی گزارش تهیه شود، می توان آنها را کنترل کرد و از وقوع آن جلوگیری نمود.

یک مکانیک خودرو به چه دانش و تکنولوژی نیازمند است؟

پس از کسب مدرک دیپلم یا معادل آن یک مکانیک باید به دنبال یاد گرفتن آموزش های اضافی باشد تا برای کارفرمایان جذاب به نظر برسد، معمولا این دوره ها دو یا پنج ساله هستند و پس از آن شما به عنوان یک تکنسین شناخته خواهید شد، کار کردن به عنوان کارآموز پس از گذراندن آموزش های لازم یا حتی بدون آن در یک دوره دوساله شما را برای انجام هر نوع تعمیری آماده می سازد. البته برای مکانیک شدن شما می توانید علاوه بر آموزش های سنتی تحصیلات دانشگاهی نیز کسب نمایید، تحصیل در دانشگاه و یک مکانیک تحصیل کرده بودن می تواند تفاوت های چشم گیری در شغل شما ایجاد کند. تصور همه ما از مکانیکی یک محیط آغشته به روغن همراه با بوی بنزین است جایی که شاید زیبایی و تمیزی در آن چندان نکته قابل توجهی نباشد اما با ورود افراد تحصیل کرده ای که تمایل به کار کردن در محیط متفاوتی نسبت به آنچه تا کنون بوده و دیده ایم دارند شاید باید منتظر تغییرات چشمگیری در مکانیکی ها و گاراژ ها در آینده باشیم. ارائه خدمات جدید و و جود فضاهایی که در آن هدف نه تنها فقط کار بلکه جذب مشتری نیز هست باعث رونق کسب و کار شما خواهد شد.

برای هر حرفه و شغلی ما نیاز به دانش داریم این دانش را با آموزش به دست آورده ایم اما یک مکانیک در چه زمینه هایی باید دانش و آگاهی داشته باشد:

 • مهندسی و فناوری
 • مکانیکی
 • رایانه و الکترونیک
 • کسب و کار
 • خدمات مشتری
 • مدیریت
 • ایمنی 
 • امنیت شخصی و پرسنلی و امنیت عمومی
تکنولوژی: در نتیجه پیشرفت های تکنولوژی خودرو ، اکنون مکانیک باید با رایانه ها و برنامه های نرم افزاری که در فروشگاه های اتومبیل و وسایل نقلیه استفاده می شود ، آشنا باشد. پیشرفت های فن آوری به عملکرد قطعات الکتریکی و مکانیکی در جدیدترین وسایل نقلیه کمک می کند.

- موردی که این روزها باید به آن اشاره کرد آشنایی با اینترنت و کار با آن است ایجاد شبکه هایی از همکاران مکانیک و پرسش و پاسخ و مطرح کردن مشکلات و پیدا کردن راه حل آنها از طریق نظر خواهی از جمع همکاران در شبکه های اجتماعی  و همچنین خرید اینترنتی لوازم و قطعات مورد نیازتان در مکانیکی از یک فروشگاه اینترنتی مانند فروشگاه آنلاین بلبرینگ به شما کمک قابل توجهی خواهد کرد.

مکانیک خودرو چه مهارت های پایه و چه توانایی هایی را باید داشته باشد؟

 1. یک مکانیک خودرو باید بتواند خوب به دیگران گوش دهد و مهارت قطع نکردن و پرسیدن سؤالات خوب را داشته باشد
 2. فکر کردن در مورد جوانب مثبت و منفی روشهای مختلف برای حل یک مشکل 
 3. مکانیک خودرو باید مهارت حل مسئله داشته باشد
 4. یک مکانیک خودرو باید متوجه یک مشکل دقیق بشود و بهترین راه حل را بتواند بفهمد 

توانایی های شغل مکانیک خودرو:


 • با صحبت کردن ارتباط برقرار کند
 • آنچه مردم می گویند را گوش بدهد و بفهمد
 • واضح صحبت کند
 • توجه (بتواند دو یا چند کار را همزمان انجام بدهد!)
 • استفاده از دست و انگشتان 
 • وسایل را با دست خود نگه دارد یا جابجا کند
 • قسمت های کوچک را با انگشتان خود جمع کند

 ویژگی های شخصیتی مکانیک خودرو:

 • توجه به جزئیات 
 • قابل اعتماد بودن 
 • استقلال
 • تفکر تحلیلی
 • رهبری
 • توجه به جزئیات
 • تحمل استرس
 • خود کنترلی

زنان در شغل مکانیکی

در روزهایی که انسانها بر اساس توانایی ها و استعدادشان شغل خود را انتخاب می کنند و جنسیت رفته رفته در انتخاب شغل رنگ می بازد زنان نیز وارد بازار شغل مکانیکی شده اند شغلی که بیشتر مردانه بوده است تا زنانه، در ایران دو دختر جوان در یک تعمیرگاه ماشین های سواری آموزش دیده اند و مشغول به شاگردی در یک مغازه مکانیکی هستند. کیانا یاراحمدی در رشته حقوق تحصیل کرده است و نیلوفر فرهمند در رشته گرافیک اما می گویند شغل مکانیکی را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کرده اند. آنها می گویند تنها به دلیل علاقه به کار مکانیکی این حرفه را انتخاب کرده اند و ترجیحشان این بوده که مکانیکی را به شکل سنتی یاد بگیرند تا از طریق تحصیلات دانشگاهی، در ابتدا همکارانشان در مکانیکی آنها را خیلی جدی نگرفته بودند اما حالا هر زمانی ماشینی به تعمیرگاه بیاید از آنها می خواهند که در عیب یابی ماشین کمکشان بکنند. سعی نیلوفر و کیانا بر این بوده که بین ویژگی های شخصیتی شان و شغل مکانیکی هماهنگی ایجاد بکنند آنها معتقدند که کار مکانیکی یک کار گروهی است و در مواردی که نیاز به نیروی بدنی بالاست این کار گروهی کمک کننده است. در آینده نزدیک شاهد فعالیت زنان بیشتری در مکانیکی ها خواهیم بود.

درآمد یک مکانیک چقدر است؟

بر اساس آمار OICA (سازمان بین المللی خودروسازی جهان) در سال 2019 در ایران تعداد تقریبی 83 هزار انواع خودرو تولید شده، که این رقم در آمریکا 10 میلیون و 880 هزار خودرو  و در چین 25 میلیون و 720 هزار خودرو بوده و این رقم در کل جهان 92 میلیون خودرو بوده است تمامی این آمار و ارقام نشان دهنده این است که خودرو به بخش بسیار مهمی از زندگی ما تبدیل شده و در کنار این مسئله نیاز به شغل مکانیکی یا تعمیر کار خودرو نیز نیازی روز افزون است، بنابراین میتوان آینده خوبی را برای آن متصور شد و روی یک درآمد میلیونی حساب باز کرد. به صورت جزئی تر در بازار رقابتی این روزها تجربه و مهارت و ارائه خدمات کاربردی و خاص با جذب مشتری بیشتر می تواند درآمد یک مکانیک را افزایش دهد مضاف بر اینکه یک مکانیک با خرید قطعاتی مانند بلبرینگ، رولبرینگ، کاسه نمد و زنجیر کابل از یک مرکز فروش بلبرینگ به صورت عمده و فروش جزئی آنهامی تواند سود کند. 
همچنین مکانیک هایی که قطعات را تعمیر می کنند بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند تا آنهایی که به دنبال تعویض قطعه هستند چرا که تعمیر قطعات برای مشتری بسیار با صرفه تر از تعویض آن است. همین تعمیر و تعویض ها می توانند در بازه قیمتی پنجاه یا شصت هزار تومان باشند تا چند میلیون تومان هر دوی اینها می تواند برای مکانیک سود به همراه داشته باشد.
اما یک مکانیک قبل از هر چیزی باید مکانی برای کارش داشته باشد یا آن را اجاره کند یا بخرد و سپس مغازه خود را تجهیز کند و البته اینها مواردی هستند که یک مکانیک باید برای آنها یک هزینه ااولیه و یک هزینه ماهیانه در نظر بگیرد.
توسعه اقتصادی و گرم شدن بازار کسب و کار در گرو توجه به همین نکات است. هر انسانی در هر کار و حرفه ای می تواند بهترین باشد. شرط بهترین بودن اول علاقه به آن کار است آماده کردن بستری که در آن هر حرفه ای از اهمیت خاص خود برخوردار باشد ،جایگاه و نظم و انضباط خاص و امینیت شغلی خود را داشته باشد  باعث رشد نرخ افرادی می شود که با عشق و علاقه به آن شغل روی آورده اند.

معصومه خاکزاد

امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 1 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما